Jak pozbyć się wody z organizmu?
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do naszego dobrego samopoczucia. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć, jak się pozbyć wody z organizmu w przypadku jej nadmiaru.
Objawy zatrzymania wody
Ilość wody w organizmie można obliczyć u dietetyka. Prawidłowa procentowa zawartość wody w ciele kobiety wynosi 45-60%, u mężczyzn 50- 65%. Woda odgrywa bardzo istotną rolę w procesach metabolicznych toczących się w naszym organizmie, ale może też dochodzić do zaburzeń w jej transporcie i zaczyna się ona gromadzić w tkankach miękkich.
Do najczęściej obserwowanych objawów należą:
- obrzęki kończyn dolnych, dłoni, twarzy;
- opuchnięcie brzucha;
- odczucie zmęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją;
- wzrost masy ciała niewynikający z przyrostu tkanki tłuszczowej.
Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Zatrzymanie wody w organizmie może być skutkiem ubocznym niektórych leków, wahaniem hormonów płciowych, przebywania w niewietrzonych pomieszczeniach, stresu lub mało aktywnego tryby życia. Niestety, czasem problem wynika z toczącej się choroby nerek, wątroby, serca czy żylaków.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Ograniczenie picia jest częstym pomysłem na rozwiązanie tego problemu, ale w rzeczywistości tylko go pogarsza, bo organizm zaczyna się bronić i wstrzymuje wodę między tkankami. Natomiast są inne proste sposoby na zmniejszenie ilości wody w organizmie.
- Zadbanie o właściwą dietę, bogatą w produkty nieprzetworzone, warzywa i owoce;
- Zwiększenie aktywności fizycznej;
- Ograniczenie spożycia alkoholu;
- Zadbanie o higienę snu.
Regularne picie wody w małych ilościach oraz na ogół zdrowy tryb życia są dobrą profilaktyką przewodnienia, oraz bezpiecznym sposobem na to, jak pozbyć się wody z organizmu.